WSPIERAMY AKCJE
02
11.2017
 
Niedzielny Obiad dla Seniora

 

Niedzielny obiad to moment, w którym rodziny zasiadają razem do stołu. W najcięższych momentach pandemii covid-19, po wprowadzeniu pełnego lockdownu i kolejnych falach zachorowań dozwolone były spotkania w gronie najbliższych – dzięki nim czuliśmy się choć trochę lepiej i mogliśmy przetrwać ten trudny czas.

 

W Polsce tradycyjnym niedzielnym posiłkiem jest rosół oraz kotlet schabowy z ziemniakami i surówką popijany kompotem. Taki obiad to przede wszystkim czas, który spędzamy z najbliższymi. Jednak wśród nas są tacy, którzy nie mają z kim zjeść niedzielnego obiadu. TO SENIORZY, którzy nie mają już bliskich, ich rodziny mieszkają zbyt daleko lub żyją swoim życiem. Szczególnie teraz, w czasie pandemii Covid-19 dotyka ich samotność i poczucie beznadziei. Wielu pośród nich pozostawieni są sami sobie, nikt nie interesuje się ich losem. Seniorzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym i depresją.

 

Właśnie dlatego Dzieło Kolpinga w Polsce postanowiło kontynuować akcję „Niedzielny Obiad”, w ramach której zapewnimy osobom starszym i samotnym posiłek i rozmowę.

 

W latach ubiegłych zrealizowaliśmy 249 obiadów niedzielnych dla seniorów. Współpracowało z nami 24 wolontariuszy z 9 senioralnych grup wolontaryjnych.

 

Wrażenia kulinarne są niewątpliwe ważne, ale nie o to tylko chodzi. Celem jest budowanie relacji, rozmowa, pocieszenie, czerpanie radości ze wspólnoty.

 

Realizacja „Niedzielnego obiadu” wiąże się z kosztami zakupu obiadu i zapewnienia środków ochrony indywidualnej. Dzięki Twojej pomocy możemy przywrócić seniorom nadzieję!

 

Jeden posiłek to tylko 30 zł

 

Zrzutkę można wesprzeć wpłacając na konto:

Numer konta: 71 1750 1312 6889 8509 4017 3275

 

Odbiorca:

Zrzutka.pl sp. z o. o.
al. Karkonoska 59
53-015 Wrocław

Tytuł przelewu: wplata-dtfz2a325r9t5d2g

 

Lub za pośrednictwem portalu zrzutka.pl - https://zrzutka.pl/966up4

 

 

 

 

PROJEKT NIEDZIELNY OBIAD - JAK SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO?

 

Niedzielny obiad to szczególny moment, w którym rodziny zasiadają wspólnie do stołu, by zjeść tradycyjny rosół i przysłowiowego schabowego, spędzając razem czas i rozmawiając. Jednak wśród nas są tacy, którzy nie mają z kim zjeść takiego obiadu. Samotnie, w pustym mieszkaniu patrzą w okno, wspominając dawno miniony czas. To Seniorzy, którzy nie mają już bliskich, bądź ich rodziny mieszkają zbyt daleko. Żyją swoim życiem, czekając na kogoś, kto poświęcił by im trochę czasu i serca…

 

Symboliczny wspólny posiłek jest często pierwszym krokiem do otwarcia się osób, które na co dzień zmuszone są do samotnego przebywania w swoich czterech ścianach.

 

Opieramy się na zasadzie „pomocy dla samopomocy”. Pragniemy, by udzielane wsparcie angażowało potrzebujących, wyzwalało ich inicjatywę oraz stwarzało im możliwości do dalszego samodzielnego działania i do współpracy przy  rozwiązywaniu konkretnych problemów społeczności, w których żyją.

 

"Wspólny posiłek - Niedzielny Obiad, to dla nas wyjście z domu. Zostawiamy szarą codzienność i cieszymy się obecnością wśród ludzi, i miło spędzamy razem czas" – seniorka z KKS w Bochni.

 

Projekt obejmuje 12 Kolpingowskich Klubów Seniora (KKS) na terenie Małopolski i Podkarpacia. W okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2017 r. około 120 seniorów spotyka się ze swoimi rówieśnikami, by w serdecznej atmosferze zjeść wspólnie posiłek i spędzić razem czas.

 

Jak możemy pomagać?

 

Każdy ma możliwość wsparcia Seniorów, biorących udział w projekcie. Można to zrobić na dwa sposoby:

 

- Zostać wolontariuszem – przyjść na obiad, porozmawiać, posłuchać… Podarować swój czas i obecność.

 

- Podarować Niedzielny Obiad – wpłacić, pomóc i cieszyć się uśmiechem… Jeden posiłek to tylko 30 zł.

 

A jeśli mieszkasz w miejscowości objętej projektem i znasz samotnego Seniora – możesz przyprowadzić go na Niedzielny Obiad. Ten drobny gest może okazać się początkiem czyjejś wielkiej zmiany.

« powrót
Załóż rodzinę kolpinga
Formacja duchowaFundacjaMłody kolpingDomy kolpingaKolping EuropaKolping International1%

 


ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU
 

Created by Agencja Interaktywna NEGON